ULGA BUDOWLANA

Ulga Budowlana 2014Obecna ulga budowlana zwana między innymi odliczeniami budowlanymi, zwrotem VAT budowlanego czy też zwrotem VAT za materiały budowlane jest czymś zupełnie innym niż ulgi budowlane (mieszkaniowe) z dawnych lat. Wcześniejsze ulgi budowlane rozliczane były w PIT. Obecna ulga budowlana nie ma związku z odliczeniami budowlanymi w PIT tzn. nie jest ona ulgą w podatku dochodowym i nie jest odliczana w PIT. Co więcej - jeśli skorzystałeś z dawnych ulg w PIT to również masz prawo do zwrotu VAT budowlanego czyli do nowej ulgi budowlanej.

Uwaga - ulga budowlana zostanie prawdopodobnie z początkiem roku 2014.

Wykluczenie z ulgi budowlanej

UWAGA! Wiele z tego co kwalifikowało się do odliczenia w PIT w uldze budowlanej (mieszkaniowej) należy odrzucić z nowej ulgi budowlanej tj. z wniosku VZM-1.

ULGA BUDOWLANA ZWROT VAT

Skoro nowa ulga budowlana nie ma związku z PIT nie wykazuje się jej zatem w terminie i na formularzach przewidzianych dla PIT. Rozliczenie ulgi budowlanej dokonuje się na odrębnym wniosku, który można składać w każdym czasie raz do roku. Wniosek który służy rozliczeniu ulgi budowlanej to druk VZM-1.

Rozliczenie ulgi budowlanej

ulga budowlanaAktualna ulga budowlana to rozliczenie różnicy VAT na materiałach budowlanych. Rozliczenie VAT za materiały budowlane ma związek ze wzrostem stawki podatku VAT na materiały budowlane jaki miał miejsce po wejściu Polski do Unii Europejskiej.

Jak już wspomnieliśmy rozliczenie VAT za materiały budowlane sporządzamy na wniosku VZM-1 w oparciu o posiadane faktury VAT dokumentujące zakup materiałów budowlanych. Zobacz wykaz materiałów budowlanych do odliczenia VAT.

Rozliczenie materiałów budowlanych

Mamy prawo dokonać rozliczenia tylko części zakupionych materiałów budowlanych. Odliczeniu podlegają te materiały budowlane, na które wzrósł podatek VAT po wejściu Polski do Unii Europejskiej.

Rozliczenie zwrotu VAT za materiały budowlane 2013

odliczenia budowlane 2014Składając wniosek o zwrot VAT za materiały budowlane w 2013 roku, rozliczeniu podlegają wszystkie faktury na zakupione materiały budowlane od daty 01-05-2004. sporządzając zatem w 2013 roku wniosek o rozliczenie zwrotu VAT od materiałów budowlanych, możemy zawrzeć w nim faktury nawet sprzed 8lat i uzyskać odliczenie za wszystkie lata w których kupowaliśmy materiały budowlane. Należy pamiętać, że materiały budowlane zakupione w 2013 roku jak i te zakupione w 2012 oraz 2011 odliczamy na załączniku VZM-1/C.

 

Ile jest VAT do odliczenia w uldze budowlanej?odliczenie ulgi budowlanej

To ile z każdego 1000zł zapłaconego VAT budowlanego zakwalifikowanego do zwrotu będzie do odzyskania w rozliczeniu ulgi budowlanej zależy od tego kiedy dane wydatki zostały poniesione oraz czy zostały wcześniej odliczone w dawnych ulgach budowlanych (mieszkaniowych) w PIT. Należy też pamiętać, iż odliczenie musi się mieścić w granicach limitu zwrotu  VAT budowlanego.

Odliczenie faktur VAT od 01-01-2011 do 2013

ulga budowlana zwrot VATZa każdy 1000zł VAT budowlanego zakwalifikowanego do zwrotu VAT w nowej uldze budowlanej odzyskasz 652,20zł

Odliczenie faktur VAT od 01-05-2004 do 31-12-2010

Nie odliczane w ulgach budowlanych:

Za każdy 1000zł VAT budowlanego zakwalifikowanego do zwrotu VAT w nowej uldze budowlanej odzyskasz 681,80zł

Odliczane w dawnych ulgach budowlanych w PIT

Za każdy 1000zł VAT budowlanego zakwalifikowanego do zwrotu VAT odliczanego w PIT w ulgach budowlanych odzyskasz 552,30zł

Wnioski już od 100zł

Zleć nam teraz rozliczenie Ulgi Budowlanej

Tel. 516-019-850 rozliczanie ulgi budowlanej

 

 

 

OBECNA ULGA BUDOWLANA A ODLICZENIE W PIT